video

Titanlegeringsdelar för medicinsk utrustning

Ett ryggradsimplantat spricker vid 14 000 belastningscykler under PMDA-utmattningstestning. Dina 8-månaders inträde på den japanska marknaden. Verktyget på 340 000 € står stilla. Grundorsak: 0,03 mm gängväggsavvikelse från 3-axlig CNC - borde ha varit 5-axlig. Detta är skillnaden mellan en leverantör som citerar "titandelar" och en som förstår ASTM F136 kornflöde för lastbärande implantat. China Super Tech Co., Ltd. tillverkar den distinktionen.

  • produkt introduktion

Varför titan ger det som stål inte kan

Titan ger en kombination som inget rostfritt stål eller kobolt-krom kan replikera: biokompatibilitet som klarar ISO 10993 cytotoxicitet, hållfasthet-till-vikt 40 % högre än 316L, och elasticitetsmodul (110 GPa för Ti-6Al-4V) 6Al-4V-kortiskt stål (GPa1) (gPa1) (corticalt) (GPa2) 193 GPa - reducerande stressavskärmning som orsakar benresorption.

För tillverkare av medicintekniska produkter i Tyskland, Japan, Indien och Sydostasien är titan en regulatorisk förutsättning, inte ett materialval. EU MDR klass IIa+ implantat kräver ISO 10993-1:2018. Japans PMDA kräver MHLW Notification 169. Indiens CDSCO följer IMDR-regler. Alla tre refererar till ISO 5832-3 för Ti-6Al-4V - och alla tre avvisar material utan det.

ASTM F136 vs F1472 vs F67: Betygsurval

ASTM F136/ISO 5832-3 (Ti-6Al-4V ELI, Grade 23) är premiumkvaliteten för lastbärande implantat - höftstammar, lårbenskomponenter i knä, ryggradsburar, tandimplantat. ELI-beteckningen begränsar syre till 0,13 % (mot 0,20 % i grad 5), minskar duktil-till-spröd övergång och höjer brottsegheten med 20 %. För implantat som överlever 10+ miljoner belastningscykler in vivo är detta inte akademiskt.

Egendom

F136 (Betyg 23 ELI)

F1472 (Betyg 5)

F67 (klass 2 CP)

Standard

ASTM F136 / ISO 5832-3

ASTM F1472

ASTM F67 / ISO 5832-2

Ansökan

Belastande-implantat

Kirurgiska instrument

Icke-lastbärande-implantat

Yield Strength (MPa)

Större än eller lika med 795

Större än eller lika med 860

Större än eller lika med 275

UTS (MPa)

Större än eller lika med 860

Större än eller lika med 930

Större än eller lika med 345

Förlängning (%)

Större än eller lika med 10

Större än eller lika med 10

Större än eller lika med 20

Vanlig fallgrop: leverantörer citerar "Ti-6Al-4V" utan att specificera ELI vs icke-ELI. För medicinska implantat är endast F136 (ELI) acceptabelt. F1472 (Grad 5) är för icke-implantatbärande-tillämpningar som kirurgiska instrumenthandtag. ASTM F67 / ISO 5832-2 (Grade 2 CP) är arbetshästen för icke-bärande implantat - benplattor, skruvar, kranialnät. TiO₂-passiveringsskiktet ger korrosionsbeständighet 3× högre än 316L i fysiologiska miljöer. Varje parti måste innehålla EN 10204 3.1-certifikat, ASTM E8-dragrapport och kornstorlek enligt ASTM E112 (mindre än eller lika med ASTM 6 för smidd stång). Sammanfattning: om certifikatet inte anger ELI, anta att det inte är det.

Hur 5-axlig CNC minskar geometriska defekter

Tillverkningsgeometri är där leverantörer särskiljer. Medicinska titandelar misslyckas av två skäl: materialdefekter (spårbara till smältning) och geometriska defekter (spårbara till bearbetning). En tibiabricka har en böjd ledyta (radie 30-60 mm), köl med underskärningar och 4 skruvhål i 15-25 graders vinkel från vertikalen. På 3-axlig CNC behöver detta 4 inställningar - var och en lägger till ±0,02 mm, kumulativt ±0,08 mm. På 5-axlar, 1 uppsättning, totalt ±0,02 mm.

The math doesn't lie. A tibial tray with 0.08mm mismatch causes micromotion >150 mikron under belastning - tröskeln där fibrös vävnad kapslar in implantatet istället för beninväxt. Implantatet misslyckas vid 3-5 år istället för 15-20. Det är kostnaden för att spara 30 % på bearbetningen.

Tolerans och ytspecifikationer

Förmåga

3-axlig CNC

5-axlig (China Super Tech)

Klinisk effekt

Positionstolerans

±0,08 mm

±0,02 mm

Implantatpassningsprecision

Ytfinish (Ra)

0.8-1.6 μm

0.2-0.4 μm

Minskar bakteriell vidhäftning

Funktionens komplexitet

2.5D geometrier

Fullständig 3D + underskärningar

Matchar anatomisk design

Antal installationer

4+ inställningar

1 inställning

Eliminerar kumulativa fel

Trådnoggrannhet

6g klass

4h klass

Eliminerar låsskruvspel

Ytjämnhet (Ra) är den mest citerade spec men minst diagnostiska. En yta kan ha Ra 0,4 μm och fortfarande dölja 50 μm mikro-sprickor från matt verktyg. För implantatytor är Rz (mindre än eller lika med 3,2 μm icke-artikulerande) och restspänning (kompression 200-400 MPa föredraget) mer betydelse än Ra ensam. China Super Tech övervakar verktygsslitage var 8:e del via kraftavkänning, upprätthåller kylvätskans pH 8,5-9,5 och tillämpar efterbearbetning syraetsning enligt ASTM B600.

Vad regulatoriska vägar kräver av marknad

Regelkraven skiljer sig kraftigt åt mellan Tyskland, Japan, Indien och Sydostasien. Tyskland kräver CE-märkning enligt EU MDR 2017/745. För klass IIb implanterbart titan granskar ett anmält organ (TÜV SÜD, BSI, DEKRA) teknisk dokumentation enligt bilaga II. Leverantören tillhandahåller EN 10204 3.1 materialcertifikat, biokompatibilitet enligt ISO 10993-5 och 10993-10, processvalidering (IQ/OQ/PQ) och riskhantering enligt ISO 14971. Tidslinje: 12-18 månader.

Krav för Japan, Indien och Sydostasien

Japan accepterar inte CE-märkning eller FDA 510(k). Utländska tillverkare utser en innehavare av marknadsföringstillstånd (MAH) och skickar in till PMDA enligt MHLW Notification 169. PMDA kräver brukscertifikat med värmebehandlingsregister, plus JIS T 0301 korrosionstestdata - Japan-specifik, sällan tillgänglig från europeiska leverantörer. Tidslinje: 10-14 månader för klass III.

Indiens CDSCO kräver registrering enligt MDR 2017. För klass C/D-implantat är en indisk auktoriserad representant obligatorisk. Materialintyg måste vara attesterade och apostilleras. Sydostasiatiska marknader varierar: Singapore HSA accepterar CE-märkning direkt (snabbast, 3-6 månader). Malaysia MDA kräver lokal registrering plus CE. Indonesien BPOM kräver lokala kliniska prövningsdata för klass C+ (längst, 18-24 månader). Thailand FDA accepterar CE + ISO 13485. Vietnam MOH kräver lokal distributörslicens. Den röda tråden för alla: ISO 13485 tillverkarcertifiering, full spårbarhet (EN 10204 3.1 eller motsvarande) och biokompatibilitet enligt ISO 10993-serien.

 

FAQ

F: Vad är ASTM F136 och varför spelar det någon roll för medicinska implantat?

S: ASTM F136 specificerar Ti-6Al-4V ELI (grad 23) för kirurgiska implantat. ELI-kvaliteten begränsar syre till 0,13 %, vilket ökar brottsegheten med 20 % över grad 5. För implantat som överlever 10M+ belastningscykler är F136 den enda acceptabla specifikationen.

F: Vilken ytfinish kan du uppnå på titanimplantatytor?

A: Ra 0,2-0,4 μm på 5-axlig CNC, med Rz mindre än eller lika med 3,2 μm. Efterbearbetning syraetsning enligt ASTM B600. Restspänning verifierad tryckkraft 200-400 MPa. Ytintegritetsrapport ingår i varje parti.

F: Levererar du EN 10204 3.1-certifikat för tyska anmälda organ?

A: Ja. Certifikaten inkluderar värmenummer, kemisk analys (ICP-OES), mekaniska egenskaper (ASTM E8), inklusionsklassning (ASTM E45), kornstorlek (ASTM E112). TÜV SÜD och BSI har accepterat dessa för MDR tekniska filgranskningar sedan 2019.

Hur inköpsarbetsflödet bestämmer lotssläpp

Upphandlingsarbetsflödet avgör om ditt första parti klarar inkommande inspektion. Varje steg producerar dokumentation som hamnar direkt i din MDR-tekniska fil, PMDA-applikation eller CDSCO-underlag. Dokumentationen är inbyggd i tillverkningen, inte en separat leverans. Här är 7-stegsprocessen vi kör för varje medicinsk titanbeställning.

1. Anbudsförfrågan med ritningar → 24h offert (materialkvalitet, tolerans, kvantitet, ledtid enligt ASTM F136)

2. Materialbekräftelse → reservation av värmeparti + EN 10204 3.1 förhandsvisning från ATS Kina

3. Prototyp (50 st) → 5-axlig CNC-validering + Zeiss CMM-rapport (15 dimensioner per AS9102)

4. Inspektion av första artikel → FAI enligt AS9102 (godkänd av EU/JP/IN-regulatorer)

5. Produktion (500+ st) → i-processinspektion var 25:e del + AQL 1.0 enligt ISO 2859

6. Frisläppande av parti → intyg om överensstämmelse + batchregister + spårbarhetsmatris enligt ISO 13485

7. Leverans → kväve-rensad förpackning enligt ASTM D4169, temperaturdatalogger på begäran

Varför China Super Tech tillhandahåller dokumentation som överlever granskning

China Super Tech Co., Ltd. (moly-tungsten.com) tillhandahåller titanlegeringsdelar till tillverkare av medicintekniska produkter i 27 länder. Vår titandrift kör 5-axliga DMG MORI och Mazak bearbetningscentra, med mätning av Zeiss CMM och Keyence optiska komparatorer. Materialförsörjning validerad genom ATS (Kina) och SGS (Japan). ISO 9001:2015 certifierad, ISO 13485:2016 pågår (Q1 2026).

Vi konkurrerar inte om pris. 3-axelbutiker i Wenzhou som är 30 % lägre. Vi konkurrerar om dokumentation som överlever din granskning av anmält organ, PMDA-frågor och intern kvalitetsrevision. Låter det dyrt? Det är det inte. Ett avvisat materialcertifikat kostar 10× mer i tidslinjefördröjning. Gör matten.

Begär ett gratis materialprovpaket (F136 + F67-kuponger med EN 10204 3.1-certifikat) - skickas DHL inom 48 timmar, utan kostnad, ingen skyldighet för kvalificerade tillverkare av medicintekniska produkter. Skicka ritningar till [email protected] för en 24-timmars offert med fullständig förhandsgranskning av dokumentationen.

 

 

 

 

 

 

 

Populära Taggar: titanlegeringsdelar för medicinsk utrustning, Kina titanlegeringsdelar för tillverkare av medicinsk utrustning, leverantörer, fabrik, Aluminium-titan-kol, Berylliumtitanlegering, titanlegeringskomponenter i höljet, bearbetade delar av titanlegering, halvledardelar i titanlegering, Titankolumbiumlegering

Skicka förfrågan

(0/10)

clearall